ВИДЕО: Град како од хорор филмови- овде има најмногу змии на светот

zmii.jpg

Секој град е посебен по нешто, по некоја знаменитост. Оваа провинција во Канада е позната по еден „феномен“ од кој ќе се наежите.

Во канадската провинција Манитоба има чудна појава – десетина илјади змии кои се шетаат по градот.

Облаците, ладните температури и дожодт ги задржуваат под земја, а на пролет десет дена, сите заедно излегуваат на површина, пишува „Њујорк тајмс“.

Оваа пролет се појавиле кон крајот на мај.

-Тоа е најверојатно најголемата концентрација на змии во светот. И неверојатно е колку луѓето сакаат да ги видат овие змии, тие се вистински амбасадори на рептилите – рекол професорот Роберт Т. Масон од Универзитетот Орегон.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail