Рускиот космонаут Олег Артемиев сними извонредно видео на Месечината како мистериозно „исчезнува“ зад Земјата за време на зајдувањето како што се гледа од Меѓународната вселенска станица (ИСС).

Краткото видео снимено од космонаутот, кој моментално е на ИСС (Меѓународната вселенска станица), е објавено на социјалните медиуми. Дава нов поглед на единствениот природен сателит на Земјата, кој се појавува брзо и агилно, а не бавно, како што се гледа од Земјата.

„Месечината заоѓа. Брзо“, вели Артемиев додека го снима сателитот кој брзо се движи. „Сега уште малку и ќе стигне до атмосферата“.

Сателитот „ја допира“ атмосферата на Земјата и потоа мистериозно „исчезнува“, без воопшто да допре до работ. Феноменот на „исчезнување“ на месечината може да се забележи само од ниската орбита на Земјата.

Артемиев рече дека брзината на видеото не е променета и ја дава брзината на месечината во реално време, како што се гледа од ИСС. Месечината, всушност, се чини дека се движи толку брзо, бидејќи и самата ИСС патува со 7,66 километри на час.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail