Наставничката Андрија Зафира (по потекло Србинка) од Велика Британија на шестиот форун Глобален форум за образование и вештини во Дубаи прогласена е за најдбра наставничка во свет и доделен и е награда од милион долари.

Наставничката Андрија ги научила основите на 35 јазици на своите ученици, бегалци, за да што подобро комуницира со нив и нивните родители. Нејзината предаденост и љубов кон работата и ја обезбедило титулата на најдобра учителка на светот и награда од еден милион долари.

Како што соопштила организацијата Опсерваторија за општествени иновации, меѓу 50 финалисти во престижниот натпревар се нашла и наставничката од ОУ “Милан Ракиќ , од Бања Врујца-Радојчиќ Лукиќ.

На годинешниов Форум меѓу другите, зборувале бившиот француски претседател Николас Саркози, бившата премерка на Австрија Џулија Гилард, генералната директорка на Унеско Ирина Бокова, како и бившиот министер на просвет, наука и технолошки развој од Србија Срѓан Вербиќ.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail