(ВИДЕО) Мистериозна сина топка на небото

Жители на повеќе шведски градови како Упсалу, Еребро, и Скокхолм пријавиле дека во понеделник виделе сина топка на небото.

Додека сите се прашуваа што е тоа, Ерик Стемпелс од Департментот за физика и астрономија потврди дека не се работи за крајот на светот. Вели дека тоа е нешто многу мало и не е закана за луѓето. Станува збор за метеор кој експлодирал во земјината атмосфера. Стемпелс вели дека тоа се случува неколку пати годишно.Додава дека досега тоа се случувало во подалечни подрачја и не му се придавало важност.

Таквите тела обично се случува да изгорат на надоморска височина од 30 или 50 км.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail