ВИДЕО: Најголемиот авион во светот полета за прв пат. Еве како изгледаше неговиот лет!

biggest-plane-roc-e1555364285416.jpg

Најголемиот авион во светот полета по прв пат. Масивниот авион, дело на компанијата Stratolaunch, има распон на крилата поголем од едно фудбалско игралиште и е дизајниран да лансира ракети од воздух.

Авионот се вика Roc и успешно го изврши својот прв тест-лет од Mojave Air and Space Port во пустината Мохаве, Калифорнија, на 13 април.

Од Stratolaunch изјавија дека Roc останал во воздух дури 2,5 часа, достигнал максимална висина од околу 5,2 км максимална брзина од над 300 км/ч.

Roc ќе може да се користи како далеку пофлексибилна алтернатива за традиционалните приземјени системи за лансирање ракети.

World’s largest airplane flies for the first time

The first test flight of the world’s biggest plane.

Gepostet von Startup Selfie am Montag, 15. April 2019

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail