ВИДЕО: НАСА праќа хеликоптер на Марс

helicopter.jpg

НАСА ќе испрати хеликоптер на Марс, во рамки на мисијата Марсовски ровер, чие лансирање е планирано за 2020 година.

“Идејата за хеликоптер кој ќе го надлетува небото на другата планета е возбудливо”, соопшти НАСА.

Во прилог кој беше објавен од страна на BBC на својата интернет страница се наведува дека тоа е мал хеликоптер, тежи само 1,8 килограми, но неговите ротори се вртат 10 пати побрзо од роторите на стандарден хеликоптер на Земјата.

На научниците им требаа четири години да направат хеликоптер кој ќе може да лета на Црвената планета.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail