ВИДЕО: Научник затвори октопод во тегла, а неговата реакција мора да ја погледнете

Октопод или осмоног е животно од типот мекотели, во класата главоногите со околу 600 видови. Има 8 крака и може да достигне должина и до 3 метри, а голем период од животот го поминува криејќи се во карпи, дупки и пукнатини.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail