ВИДЕО: Необичен природен феномен – Подводните светла на Тасманија

Австралискиот остров Тасманија е рај на земјата по богатството на животинскиот и растителниот свет и глетки од природата, кои одземаат здив.

Меѓу сите негови убавини се издвојува еден не толку чест природен феномен. Цветањето на динофлагелатите или огнените алги (lat. Noctiluca scintillans), кое од неодамна го зафати крајбрежниот регион на Заливот Презервејшн и Роки кејп.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail