ВИДЕО: Облаците на оваа планета се составени од скапоцени камења

planeta.jpg

Научниците неодамна откриле дека на огромната планета која се наоѓа надвор од Сончевиот систем, откриена во 2008 година, постојат силни ветрови од светкави облаци.
За разлика од облаците на Земјата, облаците на оваа планета се состојат од вид минерали од кои се формираат скапоцени камења како рубинот и сафирот, пренесуваат од Nature World News.

Планетата наречена HAT-P-7b е проучувана од 2009 до 2013 година со телескопот Кеплер на НАСА.

Планетата е 16 пати поголема од Земјата и 40 проценти поголема од Јупитер, а од нашата планета е оддалечена околу 1040 светлосни години.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail