ВИДЕО: Ова е прв подводен музеј во Европа

podvoden-muzej.jpg

Музејот Атлантико е прв подводен музеј кој содржи над 300 скулптури на британскиот уметник, Џејсон Дикерс Тејлор.  Инсталациите се на 14 метри под вода во Атлантскиот океан близу островот Ланзаторе.

Местото е со површина од 2.500 квадрати, а може да се посети до нуркање или со брод со стаклени дронови. Овие дела и 30 метарски ѕид се направени од неутрален материјал. Скулптурите се со цел да го претстават минатото и сегашноста и поделбите во земјата.

Ова на уметникот не му е прва подводна изложба. Во 2009 година отворил изложба од ваков тип во Канкун, а во 2006 на Карибите.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail