(ВИДЕО) Ова место е нафтена престолнина во светот, а луѓето живеат како во пеколот

pekol.jpg

Милиони жители на Венецуела ја напуштија оваа земја богата со нафта, и тоа претежно во последните две години поради економски колапс.

Со години имаат рецесија, висока инфлација, немаат намирници, а често се соочуваат и со прекини на електрична енергија.

Владата тврди дека се води „трговска војна“ против социјалистичкиот претседател, Николас Мадуро, внатре во земјата, но и од надвор.

Зулија, познатото средиште на нафта е погодена од кризата.

„Струја снемува по десет пати во денот, а понекогаш ја нема со часови“- вели продавач на храна на пазар кој додава дека храната му се расипала и морал да ја фрли.

Луѓето кои пет дена се без струја излегоа на протести и извикуваа „Сакаме струја“.

Во мртовечниците тела стојат и по 6 месеци затоа што луѓето немаат пари да ги погребаат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail