ВИДЕО: Падна меторит и ја претвори ноќта во ден

metoirit-1.jpg

Метеорит се чини дека се урна во источен Сибир; нема извештаи за повредени или материјална штета. Видеа од драматичната огнена топка што го осветлува ноќното небо појавија на социјалните мрежи.

Небеско тело за кое се претпоставува дека е метеорит, падна на Земјата во Република Khakassia (4320 километри источно од Москва), соопштува официјалната веб-страница на градот Сајаногорск на 6 декември.

„Според локалната канцеларија на Министерството за вонредни состојби во Сајаногорск, небесно тело, за кое се претпоставува дека е метеорит, падна на Земјата во областа Бејск. Хидроелектраните Сајано-Шушенскаја и Маина, топилниците за алуминиум „Русал“, како и инфраструктурните системи на градот продолжуваат да работат нормално“, се вели во извештајот.

Жителите на Хакасија и на јужниот Краснојарск регион соопштуваат на социјалните мрежи за „сјај на небото“.

Овој метеорит е далеку помал во големина од оној што се урна во близина на Чељабинск во февруари 2013 година, изјави Виктор Гроховски од Руската академија на науките за ТАСС.

„Вистина е дека нешто како голем метеорит се виде дека експлодира на небото над Хакасија. Метеоритот Чељабинск беше неколку пати поголем. По фрагментите на она што се виде денес сѐ уште се трага. Од суштинско значење е да се најде точната траекторија за да се види каде остатоците ја погодија површината. Ова ќе трае околу 24 часа“, изјави Гроховски.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail