Видео: Париз воведе автобус што сообраќа без возач

bus-1.jpg

Со цел да се намали градското загадување, Париз воведе кодирани налепници, со цел – да се намали бројот на автомобили во градот, и пушти во промет автобус што сообраќа без возач.

Имено, станува збор за возило со бренд назнака ЕЗ-10, коешто работи и се движи со помош на сензори и камери. Засега, возењето е експериментално, соопштија локалните власти.

Сличен експеримент се спроведува и во градот Лион.
bannerid=0&campaignid=0&zoneid=125&loc=http%3A%2F%2Fdenesen.mk%2Fweb%2F%3Fp%3D496240%26w3tc_note%3Dflush_all&referer=http%3A%2F%2Fdenesen.mk%2Fweb%2F%3Fp%3D496240&cb=f259fb049f” alt=”” width=”0″ height=”0″ />

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail