Колманскоп денес е најпопуларниот намибијски град на духови и голема туристичка атракција.

Песокот од пустината Намиб, во Африка неколку децении го затрупува напуштеното рударско гратче Колманскоп во Намибија.

Градот бил напуштен во 1954 откако се намалил ископот на дијаманти во рудникот. Во зенитот овој град имал околу 1.200 жители од племето Овамбо и германски колонисти.

Колманскоп денес е најпопуларниот намибијски град на духови и голема туристичка атракција.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail