Видео: Робот кој прави една илјада различни салати

Сели е робот кој може да направи повеќе од една илјади различни салати. Не само што е во состојба да направи салата за само една минута, туку во текот на подготовката внимава на секоја калорија.

Идејата на калифорниската компанија „Чуботикс“ биле Сели првенство да биде „додаток“ на апаратите за пијалаци и храна на фирмите каде работат голем број луѓе, како и супермаркетите како автомат кој на секој купувач може да му направи салата по желба.

Апаратот содржи 20 различни состојки, од чии комбинации е во состојба да направи повеќе од една илјада различни салати. Сепак, Сели не може се сама, бидејќи некој мора да исече овошје и други состојки да се стават во преградата.

Сепак, роботот за салата има и една мана: поради неговата специфична текстура, Сели не сака авокадо.

Цената на овој апарат е околу 30.000 долари, а прва би требало да биде поставена во Сан Франциско во текот на април. Компанијата „Чуботикс“ работи и на верзијата наменета за домашна употреба.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail