ВИДЕО: Роботот Софија учествува на конференцијата

Софија е хуманоиден робот изработен од компанијата „Хансон роботикс“ и е главна атракција на овогодишната конференција на Обединетите нации во Женева за улогата на вештачката интелигенција за доброто на човештвото.

Конференцијата се одржава во време кога се повеќе расте загриженоста дека брзиот напредок во овие технологии би можел да излезе од контрола и да стане штетен за населението.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail