ВИДЕО: Сателитска снимка од ерупцијата на вулкан

vulkan-1.jpg

Лавата од вукланот на Хаваи толку се раширила што е видлива и од вселената.

Лавата се заканува на геотермалната електрана. Властите објавија дека геотермалните извори се безбедни, но доколку лавата се прелие преку нив, би можело да дојде до неконтролирани експлозии на отровниот сулфурводород.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail