ВИДЕО: Шест роботи кои можат да ви сработат по дома

robot.jpg

Мораме да признаеме дека технологијата го направи нашиот живот значително полесен. Размислете само колку задачи веќе можете да „доделите“ на роботи и паметни уреди.

Roomba го револуционизира начинот на кој ги чистиме подовите во домовите, но има и многу други роботски уреди кои можеме да ги користиме за да се справиме со најисцрпувачките и најдосадните домашни задачи.

Од Make Use Of дознаваме повеќе за овие 6 роботи кои можат да ги вршат вашите домашни задачи:

1. Автономна косилка: Husqvarna Automower 430X

Ако имате двор, оваа косилката ќе ви биде од голема корист. Таа е опремен со разни сензори кои го олеснуваат движењето наоколу во просторот. Покрај тоа, роботизираните косилки како оваа имаат безбедносни механизми кои ги спречуваат домашните несреќи. Излезе дека тие се дури и побезбедни од конвенционалните косилки.

2. Паметна правосмукалка: ILIFE V8s Robot Vacuum

Интелигентните правосмукалки не се од скоро на пазарот, но со текот на времето технологијата стана попристапна и, се разбира, понапредна. Денес, можат да се купат високоинтелигентни правосмукалки со бројни автономни функции, вклучувајќи детектирање на скалилата, мапирање на зони и автоматско приклучување во станицата за полнење.

3. Робот за преклопување на облека: FoldiMate Laundry Folding Machine

Преклопувањето чиста облека не е напорна работа, но за тоа дефинитивно е потребно време. Затоа, не е чудо што научниците создадоа робот за преклопување на облека. Машината FoldiMate беше претставена на CES 2018. Користејќи вештачка интелигенција (AI), роботизираната машина за виткање облека може да се научи да ја средува облеката според вашите желби.

4. Интелигентно пеглање: Effie Smart Iron

Пеглањето е работа што треба да ја правите ако сакате вашата облека да изгледа убаво и чисто. Но, кога имате многу облека, пеглањето може да биде исцрпувачки процес. Затоа, во моментов се развива автоматски робот за пеглање. Интелигентно пеглање може и да е удобен вовед, но имајте на ум дека треба многу повеќе простор од една стандардна пегла.

5. Робот за чистење на прозорецот: HOBOT-188 Window Cleaning Robot

Овој тип на робот постои некое време, но во многу поголем обем само за чистење на прозорците на комерцијални објекти и облакодери. Ова наскоро ќе се смени и технологијата сега ќе биде достапна за домашна употреба.

6. Робот за чистење на тоалетни школки: SpinX Toilet Cleaning Robot

Робот, кој секој би сакал да го има дома, нели? За жал, сепак, како и интелигентното пеглање, оваа технологија се уште е во првите денови на развој. Тимот на SpinX наскоро го објави SpinX Toilet Cleaning Robot. Уредот вклучува технологија на скенирање која го прави погоден за различни видови на тоалети. Altan Robotech, исто така, ја претстави својата верзија на преносливо средство за чистење на тоалет, кое има слични карактеристики како скенирање и откривање на блиските објекти.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail