Оваа супстанца е создадена со помош на протеин кој го има во нашето тело. Кога ќе се нанесе на раната, тоа веднаш го запира крвавењето, но и испраќа сигнали до телото за регенерација на оштетеното ткиво, и тоа двапати побрзо од вообичаено.

– Верувам дека овој пронајдок ќе биде исклучително значаен. Го запира крварењето за многу кусо време, што може да биде совршено во случаи кога на еден или десетици луѓе им е потребна помош. Гледав како лекот делува при операција – ја собира раната за 60 секунди, изјави професорот Ентони Вајс.

Лекот првично е наменет за површни, кожни отворени рани, но делува и на внатрешните повреди.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail