ВИДЕО: Тој е најмлад милијардер на светот – Сето свое богатство го стекнал сам

Џон Колисон е 27 годишно со потекло од Ирска е со потекло, е најмлад милијардер на светот кој своето богатство сам го стекнал.

-Луѓето често ме пашуваат колку сум се чувствувам како да сакаат некој интересен одговор, а јас немам ништо да кажа, вели Колисон.

Џон Колисон, заедно со својот 29 годишен брат ја основал софтверската компанија „Страјп“, за која повеќето од луѓето не слушнале.

Основана е во 2011 година, „Страјп“ не е претерано позната затоа што не продава кои купувачите ги купуваат.

Софтверските системи на оваа фирма им овозможуваат на клиентите ширум светот полесно да го завршуваат своето онлајн плаќање и да ги водат своите веб сајтови.

Со повеќе од 100.000 муштерии, се проценува дека компанијата вреди скоро осум милијарди евра.

Браќата Колисон доаѓаат од руралниот дел на Ирска и двајцата го напуштиле тамошниот факултет.

Уште како тинејџери биле заинтересирани за компјутерски програми.

Иако без семејни врски, Патрик се пријавил за студии по математика на престижниот универзитет во Масачусец. Две години подоцна, Џон бил примен на Харвард.

Денес, „Страјп“ има 750 вработени, 500 во Сан Франциско и 150 во станство, вклучувајќи ги и европските канцеларии во Даблин, Лондон, Париз и Берлин.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail