(ВИДЕО) УЖАСЕН ДЕТАЛ ЗА ТИТАНИК: Додека работниците се давеле, шефовите им делеле откази

20170127104614.jpg

Компанијата Vajt Star Lajn која работела на бродот Титаник во договорите имала вметнато неверојатна клаузула.

Според неа, во случај на несреќа или потонување што се сметало дека не е веројатно, на секој вработен му прекинува работниот однос и добива отказ.

Толкувањата на таа клаузула покажуваат дека компанијата не сакала да им исплати плати на работниците кои спасувале жива глава.

Откако бродот удрил во мраз и потонал, семејствата на луѓето кои се удавиле морале да платат за да ги добијат телата.

Многу од роднините не биле во можност да платат. На цедило останале музичарите од оркестарот затоа што компанијата немала никакви обврски кон нив.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail