Видео: Волшебната поларна светлина што одзема здив

polarna-svetlina.png

Опсерваторијата Аурора на норвешкиот остров Сенја направи видео снимка која потполно ќе ве маѓепса, а станува збор за поларна светлина т.н. аурора бореалис.

Името на оваа појава и го дал Галилео Галилеј во далечната 1619 година. Појавата претставува природно светло кое настанува кога соларниот ветер ја разбранува магнетосферата.

Скандинавија е позната по аурора бореалис, поради која луѓето патуваат илјадници километри само за да ја видат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail