ВИДЕО: Воз минува низ станбена зграда на огромна височина

Убавата архитектура е реткост во кинеските градови, а бизарен пример на градба доаѓа од Чондинг.

Имено, низ станбените згради поминува ни помалку ни повеќе туку воз.

Чонгинг е голем град во Кина на реката Јангце и има статус на покраината. Тука живеат околу 50 милиони луѓе, а архитектите се трудат да искористат колку можат повеќе простор.

Еден таков пример доаѓа од ридестиот дел на градот познат и како „планински град“. Пругата е сместена толмку во тој дел од градот, па возовите мораат да поминат низ станбената зграда.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail