ВИДЕО: Воз со брзина од 400 километри на час

Fuxing е првиот експресен воз што Кинезите целосно го имаат дизајнирано и произведено. Овој супербрз воз вчера започна со возење на железничката станица во Пекинг, а патниците можеа да уживаат во брзото возење од околу 350 километри на час.

Новиот воз развива брзина од 400 километри на час, со константна брзина од 350 километри на час. Опремен е со софистициран систем за надзор кој постојано ги проверува неговите перформанси и автоматски го успорува во итни случаи и слични околности.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail