Виена е најдобар град за живот, Скопје на 161 место – претпоследен во регионот

viena.jpg

Скопје се најде 161-то место од 231 светски град според квалитетот на живот, според традиционалното истражување на американската компанија за консалтинг – Мерсер, со што е меѓу најлошо рангираните градови од балканскиот регион.

Во нашето окружување, најдобро рангирана е Љубљана (76-то место), следуваат Атина (87), Загреб (98), Софија (116), Истанбул (133), Белград (138) и Сараево (159), додека од Скопје полошо позиционирана е само Тирана (176-то место).

Најдобар град за живот, осма година по ред, е австрискиот главен град Виена. Во првите пет се уште и Цирих, Оукленд, Минхен и Ванкувер.

Според истражувањето, најлошите пет светски градови за живот се Багдат (Ирак), Бангуи (Централноафриканска Република), Сана (Јемен), Порт о Принс (Хаити) и Картум (Судан).

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail