Виртуелниот робот стана жител на Токио

artificial-intelligence-comp.jpg

Виртуелен робот во ликот на седумгодишно момченце доби во саботата официјален статус на жител на централниот кварт на јапонската престолнина Токио.

Момченцето чиешто име Мураи значи „иднина“, не пости во стварноста, но вештачката интелигенција му овозможува текстуални разговори со луѓето на апликацијата LINE.

Ултрамодерниот кварт Шибуја одлучила дека Мираи, првиот робот во Јапонија а можеби и во светот, да добие стварен идентитет.

Покрај разговорите, Мираи сака и да фотографира и да модифицира на забавен начин селфи снимки коишто оние со коишто со него се допишуваат можат да му ги испратат.

Претставника на локалните власти објаснил дека Шибуја Мираи ќе ѝ помогна на населбата да стане позната, а би можел да им овозможи на нејзините жители, доколку му испратат пораки, да комуницираат со локалните власти.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail