ВНИМАВАЈТЕ: Пластичниот ориз пристигна и на Македонскиот пазар: Еве како да го препознаете!

plastic-real_759.jpg

Многу луѓе се навистина внимателни додека пазарат, па добро ги проверуваат состојките на налепниците од производите, но што да се каже за артикл кој е целосно лажен и кој воопшто не смее да се конзумира?

Да, зборуваме за пластичен ориз направен од компир и синтетичка смола. Овој ориз е донесен од Кина, а ние ве предупредуваме да внимавате што купувате.

Ова се знаците по кои ќе го препознате:

– Неприродна боја, изразито бела, поинаква од останатиот бел ориз.
– Има чуден мирис, на некоја хемикалија.
– За време на готвењето најчесто мириса на нешто запалено.

Во ОВА ВИДЕО може да се види како се приготвува лажниот ориз:

извор: skopjeinfo.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail