Во Бугарија двојно повеќе странски работници

bugarija.jpeg

Од јануари до почетокот на јули во Бугарија им се издадени 6.700 работни дозволи на странци што не се од земјите членки на ЕУ, а околу 3.000 работници од трети земји беа ангажирани во истиот период минатата година, според бугарската Агенција за вработување.

Повеќето од работниците се ангажирани од Украина, Молдавија и од Киргистан, но исто така и од Србија.

Странците од трети земји се главно вработени во бугарските хотели и угостителски објекти.

На граѓаните на ЕУ не им е неопходна дозвола за работа во Бугарија бидејќи тие ги имаат истите права како и домашното население.

Во Бугарија просечната месечна нето-плата е 533 евра.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail