Во Франција: „Пристигна“ порака од Првата светска војна што била испратена по гулаб

Vo-Francija-Pristigna-poraka-od-Prvata-svetska-vojna-shto-bila-ispratena-po-gulab.jpg

Во Франција: „Пристигна“ порака од Првата светска војна што била испратена по гулаб

Капсула со писмо од Првата светска војна, беше пронајдена случајно од една француска двојка на истокот на земјата. Тоа се случило во септември, при прошетка во парк во Ингерсхајм.

Белешката е на пруски војник, кој писмото го испратил по гулаб пред повеќе од еден век.

– Пораката на пешадијата стационирана во Ингерсхајм подробно ги опишува воените маневри и била испратена до надреден офицер, вели Доминик Жарди, кустос на музејот „Линц“.

Белешката е на германски јазик, а датумот не се чита јасно, но се чини дека е напишана или 1910 или 1916 година. Во тоа време, Ингерсхајм – сега во француската област Грант Ест – беше дел од Германија.

Жарди смета дека ова е исклучително ретко и важно откритие за некои од најкрвавите битки во Првата светска војна. Тој рече и оти побарал од еден германски пријател да му помогне во дешифрирањето на пораката. 

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail