Во Германија се бараат десетици илјади работници

germanija.jpg

Во Германија се бараат 2000 возачи за автобуси, а во следните години оваа бројка може да биде и 10.000.

Освен за автобуски превоз, се бараат и возачи за камиони. Овој вид на сообраќај се шири и за таа цел сега се обучуваат 7000 млади луѓе кои би го намалиле недостигот од работна сила.

Колку возачи за камиони се потребни за цела Германија нема точен податок, но само во еден дел се бараат 3.000 возачи.

Оваа професија во Германија се смета за дефицитарна.

За земјите од Балканот, посебно за Хрватите овие понуди за работа се примамливи.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail