Во градот на духови сепак има живи луѓе: Тие одбиле да ги напуштат своите домови во Чернобил

cernobil.jpg

За поголемиот дел од луѓето Чернобил е синоним за најтешката нуклеарна катастрофа во историјата. За други тоа е хит мини серија за трагедија.

Меѓутоа, за оние најтврдоглавите тоа е дом. Нуклеарната катастрофа се случила во 1986-та година на север од Украина. На фотографиите кои тогаш го обиколиле целиот свет можело да се видат пожари, луѓе во радиоактивни одела и напуштени станбени блокови. Чернобил набрзо станал “градот на духови“.

Последиците од катастрофата можеле да се измерат и во останатите делови од светот.

Чернобил – морничавиот град станал уште поморничав
Имало и онакви, мал број, кои одлучиле да одат против препораките од владата за напуштање на домовите во таа зона и сепак останале таму. Тие во ниту еден момент не сакале да ги напуштат своите огништа. Имало и онакви кои набрзо по евакуацијата од полицијата се вратиле назад.

Од нуклеарниот Реактор 4 во кој дошло до разорна експлозја избивало зрачење 10 дена, создавајќи облаци кои носат радиоактвни честички ширум светот во Европа.

„Подрачјето околу и во Реакторот наредните 20.000 години нема да биде сигурно“ – пишувале од британскиот „Метро“.

Околу 150 до 300 луѓе едноставно ги заклучиле своите врати. Популацијата во зоната на исклучување почнала да расте, популацијата почнала да се сели во тивки, евтини соседства во околината на таа локација.

Интригантниот Чернобил: Сè повеќе тури во “градот на духовите“
Канадската фотогравка Робин Фон Сванк одлучила да го документира животот во внатрешната зона. Таа очекувала дека ќе најде град полн со духови, но наместо тоа открила околу 10-тина луѓе кои таму живеат секојдневно иако е тоа илегално.

Очигледно дека радијацијата не била најголемата закана за безбедноста.

Таа вели дека луѓето со кои разговарала биле многу љубезни, а некои од нив почнале и да плачат кога се присетувале на инцидентот затоа што им било многу тешко кога се сеќавале на тоа.

„Марија е единствената жива личност во нејзиното село и оддалечена е на еден километар од своите соседи. Ја преживеала нацистичката инвазија во Втората светска војна, советското владеење, нуклеарната несреќа и изјави дека никогаш нема да го напушти својот дом“ – раскажува Робин.

Таа запознала уште една повозрасна жена, бабата Олга која никогаш немала деца . Таа ѝ раскажувала за својот некогашен живот таму.

извор: точка.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail