Во Јапонија воведуваат соба за спиење на работното место

Programa-za-kratok-studiski-prestoj-vo-Japonija.jpg

Програма за краток студиски престој во Јапонија

Во Јапонија одлучија на работното место да отворат соби за спиење.

Собите се опремени со уреди за намалување на бучава, има кревети на кои работниците можат да спијат, додека мобилни, таблети и лап топите се најстрого забранети.

На ваква мерка јапонските работодавачи се одлучија, откако едно истражување покажа дека поспаноста влијае на ефикасноста на работниците, а тоа газдите ги чинеше 138 милијарди долари годишно.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail