Во Македонија речиси и да нема жена-сопственик што работи во своето претпријатие

zena.jpg

Речиси и да нема жени во Македонија што се сопственици на претпријатија, кои истовремено работат непосредно во истите заедно со преостанатите вработени.

Публикацијата „Мажите и жените во Република Македонија“ покажува дека меѓу и онака малкуте жени претприемачи само малку повеќе од 2 отсто се работно ангажирани во фирмите што ги основале.

Извор: Faktor.mk

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail