Во МАНУ научна конференција „Библијата и книжевноста“

biblija.jpg

Научна конференција на тема „Библијата и книжевноста“ ќе се одржи денеска и утре во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).

На отворањето на конференцијата ќе се обратат претседателот на МАНУ Таки Фити и академик Катица Ќулавкова, раководител на проектот „Методи на книжевната херменевтика“.

Меѓу учесниците на конференцијата се претставници од Модлин колеџот и Факултетот по англиска книжевност при Универзитетот „Оксфорд“,  Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“, Институтот за филозофија при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“,  Балканскиот институт за вера и култура…

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail