Во Нов Зеланд се продава цел град

novizeland.jpg

ало гратче во Нов Зеланд се продава за сума која не е толку висока.

Се работи за мало напуштено гратче на Јужниот Остров, на околу 180 километри северно од Данидин. Цената е 2,8 милиони американски долари.

Во гратчето има осум куќи, ресторан и клуб со маса за билијард, кујна и гаража.

Лејк Ваитаки е изграден во 1930-тите како живеалиште за луѓето кои работеле на еден градежен проект и за нивните семејства. Но, градот е напуштен уште од 1980-тите, кога браната на која тие работеле е автоматизирана и тие се иселиле.

Но, годинава властите во Нов Зеланд изгласаа закон со кој на граѓаните на други земји не им е дозволено да купуваат имот во земјата.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail