Во оваа компанија на секој работник му даваат по 9000 евра бонус

porsche-normal.jpg

Порше со седиште во Штутгарт успешно ја почна годината, а секој работник ќе добие бонус од 9111 евра.

Испорачани се 237.778 автомобили или 6% повеќе од 2015 година.

Бонус ќе добијат сите вработени кои се точно 21.000 луѓе.

Од планираните пари по 8411 евра ќе им бидат уплатени на сметка на вработените, а останатите 700 евра одат во посебен фонд.

Лани приходите на Порше пораснале за 4% и изнесуваат 22.3 милијарди евра.

Првичните податоци покажуваат дека оваа година за познатата германска компанија ќе биде уште поуспешна од лани.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail