Во овие 10 градови се живее без стрес

123-2.jpg

Компанијата „Зипјет“ спровела студија во која ги рангирала светските градови врз основа на разни податоци, а со цел да дојде до листата на градови кои се најмалку стресни за живот.

На прво место се наоѓа Штутгарт – град во кој секојдневниот живот поминува без никаков стрес.

За да дојде до конечниот резултат во 500 светски градови се разгледувани следните фактори:

Град: густина на населението, зелени површини, сообраќај, сончеви денови, перцепција за сигурност, јавен превоз.

Загадување на околината: загадување на воздухот, загадување од врева.

Финансии и невработеност: долг по глава на жител, социјална сигурност и семејна купувна моќ.

Население: ментално здравје, телесно здравје и рамноправност на половите.

Ова е листата на 10 светски градови ослободени од стрес:

 1. Штутгарт
 2. Луксембург
 3. Хановер
 4. Берн
 5. Минхен
 6. Бордо
 7. Единбург
 8. Сиднеј
 9. Грац
 10. Хамбург

извор: Курир.мк

Што мислиш ти?
 • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
 • Mail