ptici-sad.png

Во САД околу 600 милиони птици умираат секоја година поради тоа што се залетале кон облакодер, јави Си-ен-ен.

Според истражувањето на Лабораторијата за орнитологија во Корнел, Чикаго, Хјустон и Далас, облакодерите се смртоносни за птиците.

Проблемот е посебно изразен во миграциската сезона напролет и наесен кога милијарди птици патуваат помеѓу Канада и Латинска Америка и поминуваат низ САД.

Се проценува дека секоја година во САД на овој начин умираат повеќе од половина милијарди птици.

Птиците ги дезориентираат светлината и рефлексијата, но може да ги збунат и цвеќињата на прозорците. Организацијата „Лајтс аут Њујорк“ апелира до жителите на високите згради и облакодерите да ги гасат непотребните светла за време на миграциската сезона за да ги заштитат птиците и истовремено да го намалат трошокот на електричната енергија.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail