Во Скопје ќе се одржи прва DJ работилница

djworksop-1920-x-1080-fin-e1548065830312.jpg

Шестнеделна DJ работилница за прв пат ќе се одржи во срцето на Скопје под менторство на Дарко Степиќ (Д2/RBMA/Течна кујна – Канал 103), HyperTech (D2 / Течна Кујна-Канал 103).

Овој необичен спој на креативноста и создавањето на музиката од “скреч ќе биде отворен за сите оние кои сакаат да научат нешто повеќе за музиката, DJ-ството и работата со грамофони.

Сесиите се предвидени да се одржат два пати седмично (вторник и четврток) со термин од 18 до 21 часот, со програма која последователно ќе води до DJ сет кој ќе го направат најуспешните.

Програмата на оваа работилница се состои од: Вовед во DJ-ство и запознавање со музичка структура, запознавање со DJ опрема и совети за правилно користење, запознавање со повеќе музички стилови (drum`n`bass, dubstep, hip hop, techno, house…), демонстрација на грамофони, CDJи и Serato, непречено вежбање со DJ опремата и градење сет преку советување и упатства од менторите, дружење и споделување искуство со DJ гости, Вовед во скреч и со DJ настап на крајот од програмата за најуспешните.

Работилницата започнува на 31.01.2019 година, а е во организација на Јавна соба и D2

Бројот на учесници е ограничен, а пријавувањето може да го направите на [email protected]

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail