Во светот 2 милијарди луѓе живеат во сиромаштија, високо на листата и Украина

siromastija-1024x683.jpg

Две милијарди луѓе живеат во сиромаштија, додека 753 милиони други се соочуваат со екстремна сиромаштија и се борат да преживеат, се наведува во Глобалниот извештај за хуманитарна помош од 2018 година.

Ситуацијата на беспомошни луѓе кои страдаат од глад, суша, судири и природни катастрофи се ојавува на 19 август Светскиот ден на хуманоста. Според извештајот за хуманитарна помош од 2018 година, најмалку 201 милион луѓе во 134 земји имале потреба од хуманитарна помош за да преживеат во 2017 година.

Во извештајот се вели дека 20 милиони луѓе во Јемен имаа потреба, по што следува граѓанската војна со Сирија, каде што им беше потребна помош на 13,7 милиони луѓе. Турција, која вдоми 3,5 милиони Сиријци, се најде на третото место на листата со 12,8 милиони луѓе кои имаа потреба од хуманитарна помош.

Исто така, Етиопија, Ирак, Нигерија, Демократска Република Конго, Јужен Судан, Авганистан, Сомалија, Кенија, Хаити, Малави, Колумбија, Судан, Чад, Зимбабве, Мали, Украина, Камерун, Либан и Пакистан се наоѓаат на листата.

Етиопија, Нигер, Пакистан, Сомалија, Јужен Судан и Судан се соочија со три вида кризи во исто време, како што се конфликти, природни катастрофи и присилни раселувања.

Две милијарди луѓе добиваат помалку од 3,2 долари дневно. Во меѓувреме, екстремно сиромашните луѓе, чија бројка изнесува 753 милиони, имаат помалку од 1.9 долари на ден.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail