Во Турција пронајден досега најстар познат запис во Европа

turcija.jpg

При археолошки истражувања во Аџемхојук во турскиот округ Акасарај е пронајден запис, кој се смета за досега најстар откриен запишан текст на територијата на Европа.

Како што објави весникот „Хуриет“ станува збор за текст испишан на парче скамнет кристал.

Со радиокарбоно датирање утврдено е дека архиелошкиот пронајдок потекнува од 2250 година, што го прави досега најстар открине писмен документ на територијата на цела Европа.

Според весникот во тек е утврдување на содржината на текстот.

Истражувања во Аџемхојук започнаа во 1989 година и досега се утврдени 12 археолошки слоеви кои датираат до пред 4500 години.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail