Ворен Бафет: Ако сакате да бидете богати, без ова не е можно

o-WARREN-BUFFETT-LUNCH-facebook1.jpg

Warren Buffett, chief executive officer of Berkshire Hathaway, pauses during a television interview in advance of a charity lunch with a group led by Courtenay Wolfe, chief executive officer of Salida Capital, at Smith & Wollensky in New York, U.S., on Monday, Feb. 22, 2010. Buffett, a billionaire who pledged the bulk of his fortune to philanthropy, said the need for charitable giving is unending. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images

Еден од најбогатите луѓе во светот, Ворен Бафет открива што е најважно на патот до успехот и големото богатство.

Во интервјуто кое го дал за „Блумберг“, Бафет открива дека тајната состојка е ни повеќе ни помалку туку љубовта.

Огромното чувство на задоволство во животот не зависи од тоа колкава ви е сметката во банка, туку од тоа дали луѓето што ги сакате навистина ве сакаат – истакнал Бафет.

На прашањето на новинарот дали се смета за успешен, Бафет одговора:

Добар сум. Можеби не сум успешен колку некои други, но сум задоволен од луѓето што работат околу мене и со сите тие со кои работев сите овие години. Задоволен сум со своите деца и внуците.

Значи, сепак ќе речете дека сте успешни – истакнал новинарот, на што „Бафет“ веднаш одговорил:

Попрво ќе речам дека работам на тоа.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail