Вознемирувачки факти за газираните пијалаци кои треба да ги знаете

Voznemiruvachki-fakti-za-gaziranite-pijalaci-koi-treba-da-gi-znaete.jpg

Вознемирувачки факти за газираните пијалаци кои треба да ги знаете

Без разлика дали сте сегашен или поранешен зависник од газирани пијалоци или воопшто не ги сакате, веројатно веќе сте свесни за нивните лоши здравствени ефекти.

Многу додадени шеќери, карамели и други додатоци, овој сладок безалкохолен пијалак содржи многу повеќе од она што е наведено на декларациите на нивните хранливи материи и состојки.

Па, што пиете точно?

Може да содржи токсични хемикалии
4-метилимидазол (4-MEI) се формира за време на создавањето на вештачка боја на карамела што се наоѓа во многу газирани сокови. Студија од 2014 година на Consumer Reports и Џон Хопкинс Центарот за иднината на животот откри дека 4-MEI може да се најде на различни нивоа во примерок од 110 примероци на безалкохолни пијалаци и диетални пијалаци.

Внесувањето на оваа токсична хемикалија може да го зголеми ризикот од развој на рак, соопшти истражувачкиот тим.

Сепак, Администрацијата за храна и лекови вели дека не е опасно да консумирате храна или пијалок со 4-MEI затоа што ќе мора да пиете повеќе од 1000 лименки газирани пијалоци секој ден за да доживеете какви било здравствени проблеми предизвикани од ова соединение.

Но, знаењето дека доброволно ги внесувате овие супстанции е доволно загрижувачко.

Може да ја намали плодноста
Ако планирате да имате деца наскоро, би било претпазливо да не консумирате газирани пијалаци некое време, се вели во студијата за 2018 година објавена во списанието „Епидемиологија“.

Истражувачите испитале скоро 5.000 парови и откриле дека само пиењето еден или повеќе засладени пијалоци секој ден доведува до помали шанси за забременување.

Може да го зголеми ризикот од мозочен удар
Една студија објавена во списанието „Stroke“ – во кое се испитувани 2.888 лица во текот на десет години и ги следела поради мозочен удар и деменција – беше објавено дека оние кои пиеле барем еден диетален газиран пијалак дневно ги зголемило шансите за какво било заболување за три пати.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail