Вредноста на „Епл“ го помина прагот од 2,0 билиони долари

Vrednosta-na-Epl-go-pomina-pragot-od-20-bilioni-dolari.jpg

Вредноста на „Епл“ го помина прагот од 2,0 билиони долари

Технолошката компанија „Епл“ (Apple) денеска стана прва американска компанија која котира на берзата со вредност од два билиона долари.

Акциите на „Епл“ денеска пораснаа на 467,77 долари, а од почетокот на годината до денеска пораснаа за околу 60 проценти, а минатата година забележаа раст од 120 проценти.

Американската технолошка компанија за повеќе од две години двојно ја зголеми својата пазарна вредност. (МИА)

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail