Вселенско зрачење од џиновски ѕвезден систем доаѓа кон Земјата (ФОТО+ВИДЕО)

nasa.jpg

Високите нивоа енергија забележани во ширечкото јужно соѕвездие Карина веќе некое време ги збунуваа научниците. Но сега орбиталниот телескоп на НАСА помогна да се открие изворот на енергија на Ета Каринае, систем со двојни ѕвезди околу 7.500 светлосни години од Земјата.

Веќе е познато дека во нашиот сончев систем се распрснуваат зраци со енергии поголеми од 1 милијарда електронски волти. Сепак, непредвидливото движење на енергијата и големото пространство досега го отежнуваа лоцирањето на изворите. Сега е потврдено дека причина за енергијата во регионот се ѕвездените ветрови што се судираат во самата Ета Карина, која е опкружена со песочна прашина.

„Знаеме дека експлозивните бранови на експлодираните ѕвезди можат да ги забрзаат космичките зраци до брзини слични на онаа на светлината, што е неверојатен енергетски поттик“, рече астрофизичарот на НАСА Кенџи Хамагучи. „Слични процеси мора да се јавуваат и во други екстремни средини. Нашата анализа покажува дека Ета Карина е една од нив.“

Користејќи го телескопот Нустар, НАСА успеа да собере податоци за жестоките удари на бранови од ветровите што се судираат, кои резултираат со космички зраци, од кои некои беа видени како да се одбиваат од магнетното поле на Земјата.

„Веќе извесно време знаеме дека регионот околу Ета Карина е извор на емитувања енергија во високоенергетски рендген-зраци и гама-зраци“, вели Фиона Харисон, истражувач со телескопот Нустар. „Но сè додека Нустар не успеа да го открие зрачењето… не го знаевме потеклото.“

Лансиран во 2012 година, орбитерот Нустар се користи за мапирање одбрани региони на вселената и ги „попишува“ колабираните ѕвезди. Телескопот има задача да ги истражува и мистериозните црни дупки, а минатата година сними и феномен на „консумирање енергија“ во Млечниот Пат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail