„YouTube“ воведува нова опција: Може да ги гледате само најинтересните делови од видеото

Youtube-jutjub.jpg

„YouTube“ воведува нова опција во која ќе ги истакнува „најповторуваните“ делови од видеата на веб-страницата и мобилната аплиакција. Функцијата претходно беше достапна како експеримент за претплатниците на „YouTube Premium“, но се активира за сите корисници.

Ќе можете да ги идентификувате најпопуларните делови од видеото од графиконот што се појавува зад неговата лента на тек.

„Ако графикот е висок, тогаш тој дел од видеото често се репродуцира. Можете да го користите графикот за брзо да ги пронајдете и гледате тие моменти“, вели „YouTube“.

Ова може да го подели вниманието на гледачите – или, навистина, да ја насочи работата на креаторите, давајќи им уште еден сигнал да идентификуваат што точно сакаат да видат гледачите.

Компанијата ја најавува функцијата како дел од пакетот ажурирања – некои нови, некои не – кои во суштина работат на спојување на подолгите видеа на податливи и достапни делови. Тие вклучуваат нов начин за прегледување делови од видеа што беа лансирани минатата година, но не беа официјално објавени и претстојниот тест за претплатниците на „Premium“ што ќе им овозможи на корисниците „да го бараат точниот момент во видеото што го сакаат да го гледаат“.

извор: слободен печат

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail