За паркирање во Дубровник ќе треба да платите 135 евра за неколку часа

dubrovnik.jpg

Во Дубровник, во текот на целата година, а посебно на лето, „врие“ од туристи. Сите сакаат да проштетаат по „Страдун“, а дел од туристите сакаат и да се паркираат во близина на стариот град.

Знаете ли колку чини паркинг во Дубровник, ако не сте жител во градот?

Според таблите во градот, ако не сте жител на градот и се обидете да го пракирате автомобилот во втората зона, за карта за неколку часа ќе треба да платите неверојатни илјада куни, односно околу 135 евра.

Жителите на градот не се жалат на оваа цена бидејќи за нив не важи оваа тарифа и тие плаќаат само 60 куни.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail