За почиста и поубава земја, ова го може секој

semki.jpg

Се приближува сезоната на овошја: сливи, праски, цреши, кајсии … Ги повикуваме сите, да не ги фрлаат семките во ѓубрето, туку да ги измијат, да ги исушат (на сонце), а потоа во хартиена кеса да се чуваат во автомобилот. На секој излез по руралните места, или возење со автомобил во напуштени места, фрлајте ги семките.
Со оваа едноставна акција, можеме да придонесеме за ново дрво во секое место, нашата мисија за озеленување на овој свет ќе биде исполнета 

Неколку региони водеа интензивна кампања со голем успех. Бројот на овошни дрвја во природата се зголеми, особено во регионите на Северен Тајланд. Малезијците се приклучуваат во оваа голема иницијатива за ширење изобилство во природата и на овој едноставен и ефикасен начин да допридонесеме за генерациите што доаѓаат.
Ве молиме помогнете да ја проследиме оваа порака за да циркулира и рашири, благодариме “
Благодариме на “Бистро де Џена” за оваа прекрасна идеја што ја споделуваме …

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail