За секое објавено видео на Фејсбук ќе добивате пари

fejsbuk.jpg

Минатата година, „Facebook“ воведе видеа во живо – ризик кој навистина се исплати. Сега, компанијата ќе инвестира повеќе пари за да создаде нова машина која ќе им прави пари. Самиот Цукерберг смета дека видеото моментално е мега тренд.

„Токму затоа ќе продолжиме да ги ставаме видеата во апликациите и ќе им овозможиме на луѓето полесно и на нов начин да споделуваат видео или да направат видео“, вели тој.

Таа наскоро ќе започне да им плаќа на креаторите на видеа. После ова, социјалната мрежа ќе спроведе поагресивна кампања за почесто појавување на видеата на „News Feed“ кај секој корисник. Моделот ќе биде сличен на „YouTube“, со што ќе се овозможи да се соберат повеќе творци на видеа.

Компанијата планира да ги сподели своите приходи од видеата со креаторите на содржините и да ги намами да продолжат да придонесуваат видеа. Освен тоа, „Facebook“ додаде и нов видео таб на апликацијата за телефон.

Се чини дека социјалната мрежа е подготвена да направи уште еден скок и да ја тргни етикетата на традиционална компанија за социјално вмрежување. Со зголемувањето на нејзиното учество во исполнување на потребите на луѓето за вести, таа веќе се претвори во

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail