Задача за прво одделение која никој не може да ја реши

dacji.jpg

Математичка задача за прво одделение во образованието на Сингапур ги излуди социјалните мрежи.

Нејзиното решение не можат да го најдат ниту професионални математичари.

Неколку кругови и пет бројки, треба да се пополнат празниња полиња, ќе успеете ли вие?
Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail